Przychodnia Renort
ŁUCKA POLECA
 

Zakres usług :: Rehabilitacja Dzieci i Niemowląt

Rehabilitacja Dzieci i Niemowląt

Rehabilitacja Dzieci i Niemowląt

 DIAGNOSTYKA METODĄ PRECHTLA

    Metoda ta została opracowana przez austriackiego neurologa dziecięcego H.F.R. Prechtla i jest używana w celu jak najwcześniejszego zdiagnozowania niedojrzałości lub uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego poprzez badanie jakości prezentowanych globalnych wzorców ruchu. 

     Diagnostyka metodą Prechtla pozwala w sposób precyzyjny przewidzieć rozwój ewentualnych deficytów neurologicznych, formułować wnioski dotyczące ich jakości, oraz wprowadzić adekwatne środki wczesnej interwencji. Pozwala również odpowiednio wcześnie stwierdzić lekkie odchylenia od prawidłowych wzorców ruchowych, które mogą prowadzić do deficytów motorycznych i problemów w wieku szkolnym.

    Metoda Prechtla jest narzędziem nieinwazyjnym, bezbolesnym i łatwo dostępnym, ponieważ do oceny specjalista potrzebuje 10-minutowe nagranie ruchów spontanicznych dziecka w pozycji supinacyjnej. Materiał taki, może być dostarczony przez rodziców, którzy dokonają nagrania tradycyjną kamerą. W przypadku dzieci urodzonych przedwcześnie, których globalne wzorce ruchu są mniej wyraźne, jednorazowe filmy mogą trwać do 60 minut. 

 

FIZJOTERAPIA METODĄ NDT-BOBATH  

Metoda NDT-Bobath została zapoczątkowana w Anglii w latach czterdziestych XX wieku przez neurologa Karela Bobath’a i jego żonę Bertę - fizjoterapeutkę. Jej założenia zostały rozwinięte w leczenie neurorozwojowe (Neurodevelopmental Treatment - NDT), przydatne zwłaszcza w rehabilitacji wcześniaków, niemowląt i dzieci najmłodszych.      

    W Polsce fizjoterapię metodą NDT - Bobath stosuje się z powodzeniem u wcześniaków i niemowląt oraz dzieci starszych z zespołami neurologicznymi, ortopedycznymi, genetycznymi, prezentującymi wielorakie opóźnienia w rozwoju. 

   Zajęcia prowadzi się indywidualnie, jednak ich pierwszorzędnym celem jest przygotowanie do uczestniczenia w normalnym życiu rodzinnym i społecznym. Usprawnianie ma pomóc dziecku we wszechstronnym rozwoju tak, aby mogło uzyskać niezależność w życiu i wykorzystać swe możliwości na tyle, na ile pozwala jego stan psychofizyczny.

 

TERAPIA WAD POSTAWY

Wady postawy to okresowe bądź trwałe zaburzenia prawidłowej postawy ciała, związane z niewydolnością układu mięśniowego, kostnego i więzadłowego ale również z zaburzeniami innych części narządu ruchu. Statystyki z ostatnich lat pokazują, że niemal u 80% dzieci występuje płaskostopie, koślawe kolana i krzywy kręgosłup.

Utrwalone wady postawy ciała, mogą przynieść w przyszłości różnorodne powikłania chorobowe takie jak; zmniejszenie wentylacji płuc, utrudnienie dopływu krwi do mózgu, utrudnienie pracy serca i wielu dużych naczyń krwionośnych, mikrourazy głowy powodowane skakaniem lub chodzeniem (w przypadku kręgosłupa prostego, tzn. bez fizjologicznych krzywizn), problemy z chodzeniem i wiele innych.

Im wcześniej zostanie wdrożone postępowanie korekcyjne tym lepsze są rokowania. Zwlekanie z leczeniem prowadzi do pogłębiania wady, a to z kolei do nieodwracalnych zmian, a nawet do niepełnosprawności. W skrajnych przypadkach pozostaje jedynie interwencja chirurgiczna.

 

GIMNASTYKA KOREKCYJNA

Zespół

 
 
 

XPraca przychodni podczas weekendu majowego

Informujemy, że Przychodnia będzie nieczynna w dniach od 30 kwietnia do 3 maja. Za utrudnienia przepraszamy.